Historia Pragi


Strona główna -> Czechy -> Historia Pragi
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Praga jest niezwykłym miastem o bardzo długiej i interesującej historii. Jego początki sięgają jeszcze poza średniowiecze do czasów, kiedy na tych terenach panowały zwierzęta rosła nieprzebyta puszcza. Czesi powstanie miasta wiążą z pewną legenda o księżnej Libuszy i jej przepowiedni, według której zobaczyła ona miasto, którego sława sięgnie gwiazd. Księżna wskazała miejsce, gdzie ma powstać to miasto i kazała je nazwać Pragą, co po czesku oznacza próg, nadproże, przed którym trzeba pochylać głowę, jak przed przyszłym miastem. Ile jest prawdy w legendach każdy wie, ale coś z prawdopodobieństwa zawsze się w nich znajdzie, o czym świadczy dzisiejsze miasto zmuszające swym urokiem do pochylania głów.


Zabytki są najlepszym świadectwem praskiej historii.

Średniowiecze

Praga należy do miast starych, ale jej historia nie wykracza poza naszą erę. Pierwsze ślady osiedlających się tu Słowian pochodzą z VI wieku. Tradycyjnie już pierwszy był warowny zamek, wokół którego w poszukiwaniu ochrony, żywności, religii i odrobiny wielkiego świata skupiali się ludzie. WQ tym czasie powstał najstarszy czeski kościół pw. Marii Panny, a kilkadziesiąt lat później słynna rotunda św. Wita, w której przechowywane są relikwie świętego Wacława. Był to okres panowania Przemyślidów, a zarazem zgromadzenie całych książęcych Czech w obrębie miasta Pragi. Wkrótce tez doszło do koronacji pierwszego króla na Praskim Zamku, a Czechy stały się królestwem. Za rządów Karola IV Praga intensywnie się rozwija, powstają znaczące budowle, jak Most Karola czy Ratusz Staromiejski. W 1348 roku Karol IV założył pierwszy uniwersytet w Europie Środkowej, a w mieście zaistniało arcybiskupstwo.

Królowie i powstania

W XV wieku rozpoczął się dla Pragi ciężki okres politycznych i religijnych rozruchów. Jest to czas reformacji, Jana Husa i związanego z nim husytyzmu, a następnie zamieszek wywołanych śmiercią kaznodziei. Na czele jednego z powstań stał Jan Želivský. Ukoronowaniem była bitwa pod Lipanami, podczas której mieszkańcy Pragi zostali pokonani, a na tronie zasiadł Jiri z Podebrad. Kolejne powstanie miało miejsce w 1547 roku, było skierowane przeciwko Ferdynandowi I i zostało stłumione. Na praskim tronie zasiadł cesarz Rudolf II. Miasto rozkwitło, doszło do rozwoju nauki oraz kultury, wzniesiono szereg renesansowych budowli. Następne powstanie stanowe to wynik tzw. Drugiej Defenestracji Praskiej, skierowano je przeciwko Habsburgom, jednak znów prażanie ponieśli klęskę, tym razem w 1620 roku pod Babią Górą. Rok później doszło do słynnej egzekucji na Rynku Staromiejskim, podczas której stracono przywódców powstania – 26 przedstawicieli szlachty czeskiej. Kolejne lata to wojna trzydziestoletnia, grabienie majątku Rudolfa II, a następnie pożar destrukcyjnie działający na architekturę. Wiek XVIII to panowanie Józefa II i Marii Teresy. Jest to okres rozkwitu, reform oraz połączenie niewielkich miast w jedną całość i utworzenie Stołecznego Królewskiego Miasta Praga

Odrodzenie narodowe i republika

Odrodzenie narodowe w Pradze związane jest z okresem industrializacji. Szczególnie wpłynął na zmiany okres Wiosny Ludów. Praga stała się w tym czasie centrum powstania radykalnych demokratów. W połowie XIX wieku Praga już nie była miastem czysto niemieckim, pewne wpływy uzyskała też czeska kultura oraz teatry. Znaczącą role miało wybudowanie Teatru Narodowego, a następnie uruchomienie tramwaju konnego. Kolejnym etapem była powódź stulecia w 1890 roku, która doprowadziła do znacznych zniszczeń. Początek XX wieku upłynął w Pradze pod znakiem wielkiego postępu technicznego. Tramwaje elektryczne stopniowo wypierały tramwaje konne, budowano szereg nowych przedsiębiorstw przemysłowych, z których większość sytuowano na peryferiach miasta. Dzięki temu w centrum miasta mogło powstać wiele interesujących budynków, powstał cały szereg nowych kin, tworzono również nowe parki. Po I wojnie światowej w październiku 1918 roku ogłoszono w Pradze powstanie Republiki Czechosłowackiej.

II wojna światowa i okres powojenny

Wojska niemieckie zajęły Pragę 15 marca, ogłoszono utworzenie Protektoratu Czech i Moraw. Miało to dobre i złe strony. Z jednej Praga ocalała od zniszczeń wojennych, zachowując swoje zabytki, z drugiej niszczono czeską kulturę, zamykano szkoły, eksterminowano Żydów. W efekcie praski ruch oporu zorganizował udany zamach na ówczesnego protektora, a w konsekwencji naziści nasilili prześladowania. Miasto ogarnęła propaganda niemiecka, na każdym kroku było słychać język niemiecki. 5 maja 1945 r. wybuchło Powstanie Praskie. Walki toczyły się w całym mieście, na Staromiejskim Ratuszu wybuchł pożar, walczono o czechosłowackie radio. Za kilka dni miasto doczekało się wyzwolenia. Okres zaraz po wojnie to czas odbudowy. Do władzy doszła partia komunistyczna. Od lutego 1948 r. przebiegała nacjonalizacja przedsiębiorstw, zbudowano pierwsze duże zespoły mieszkalne, szereg ulic i placów zmieniło swoją nazwę. Trwało to do 1968 roku, kiedy do miasta wkroczyły wojska sojusznicze ZSRR. Po rozruchach stłumionych przez Siły Układu Warszawskiego Praga stała się siedzibą Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej oraz rządu czeskiego i federalnego.

Aksamitna rewolucja

W 1988 roku w społeczeństwie zaczęły się nasilać nastroje antykomunistyczne, które przyniosły pierwsze demonstracje. Te ostatnie zostały rozpędzone, ale wydarzenia zapoczątkowały nową erę polityczną i społeczną. Okres ten nazywany jest Aksamitną Rewolucją, podczas której władze przejęli demokraci, a na czele rządu stanął Vaclav Havel. W latach 90. Praga zmieniła swój wygląd, przeżywać wielki boom w dziedzinie turystyki i gospodarki. W 1992 r. historyczne centrum Pragi wpisano na listę Funduszu Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Od 1993 roku Praga jest stolicą Republiki Czeskiej. Na początku nowego stulecia Praga jest jedną z ważniejszych metropolii europejskich, w 2006 roku na liście najbogatszych regionów Unii Europejskiej zajęła 12 miejsce.



Czechy - miasta

Beroun Brno Czeskie Budziejowice Czeski Krumlow Holaszowice Hradec Kralove Karlowe Wary Kutna Hora
Liberec Ołomuniec Ostrawa Pardubice Pilzno Praga Telc Trebic


Czechy - co warto wiedzieć



Czechy - Pamiątki z Czech Pamiątki z Czech
W Czechach tak jak i w innych krajach na świecie popularnością cieszą ...
Czechy - Kuchnia czeska Kuchnia czeska
Kuchnia czeska oczywiście kojarzy się nam z knedlikami , ale to nie wszystko. Za ...
Czechy - Ciekawostki o Czechach Ciekawostki o Czechach
Dzielny Wojak Szwejk – fikcyjna filmowa postać i nieoficjalny symbol narodowy ...
Czechy - Czechy święta Czechy święta
W Republice Czeskiej większość świąt państwowych jest ...
Czechy - Czechy mapa Czechy mapa
Czechy - Co warto zobaczyć w Czechach Co warto zobaczyć w Czechach
Czechy to nasz sympatyczny południowy sąsiad, którego chętnie odwiedzamy ...
Czechy - Stereotypy o Czechach Stereotypy o Czechach
Czesi są nam dość bliscy, bo przecież po otwarciu granic nie ma ...
Czechy - Praska poczta pneumatyczna Praska poczta pneumatyczna
W dobie rozwiniętej technologii komputerowej transport przesyłek w systemie poczty ...
Czechy - Czeski Raj Czeski Raj
Czeski Raj jest turystycznym regionem rozciągającym się w północnej ...
Czechy - Piwa czeskie Piwa czeskie
W Czechach istnieje możliwość spróbowania kilku rodzajów ...
Czechy - Język czeski Język czeski
Język czeski to język z grupy słowiańskich. Używany przez ...
Czechy - Narkotyki w Czechach Narkotyki w Czechach
Narkotyki od dziesięcioleci budziły liczne kontrowersje co do ich legalnosci w ...
Czechy - Przepisy drogowe w Czechach Przepisy drogowe w Czechach
Czechy najłatwiej jest zwiedzać samochodem. Jakość dróg jest nieco lepsza od Polskich, a ...
Czechy - Muzeum cukru Muzeum cukru
Muzeum cukru, gorzelni, uprawy buraków cukrowych to kompleks muzeum w Republice Czeskiej. ...
Czechy - Najciekawsze regiony Czech Najciekawsze regiony Czech
Czechy ze względu na swe położenie (centrum Europy) stanowią atrakcję ...
Czechy - Parki Narodowe w Czechach Parki Narodowe w Czechach
Parki Narodowe w Czechach zajmują prawie 2 proc. powierzchni kraju. Obecnie na terytorium ...
Czechy - Taksówki w Czechach Taksówki w Czechach
Podróżując po Czechach warto skorzystać z usług taksówek. Ten ...
Czechy - Parkowanie w Czechach Parkowanie w Czechach
W Czechach parkowanie jest płatne, a opłatę najlepiej uiścić w ...
Czechy - Historia Czech Historia Czech
Państwa plemienne na terenie obecnych Czech istniały już w VII w. (m.in. ...

Historia Pragi - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies