Co warto zobaczyć w Czechach


Strona główna -> Czechy -> Co warto zobaczyć w Czechach
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Czechy to nasz sympatyczny południowy sąsiad, którego chętnie odwiedzamy turystycznie z powodu pewnej bliskości nie tylko terytorialnej, ale również kulturowej, wspólnej przeszłości historycznej, a także wyjątkowo korzystnych warunków turystycznych. Bogactwo tras wycieczkowych, rowerowych a także mnogość zabytków sprawia, że warto ten kraj odwiedzić.


Zamek Bunzov w okolicy Ołomunca - jedna z licznych czeskich atrakcji.

Praga i Brno

Obowiązkowym miastem na trasie turystycznej wycieczki do Czech jest Praga. Po tym niezwykłym mieście nad Wełtawa trzeba się obowiązkowo przespacerować w nocy. Obowiązkowa jest też wizyta na Hradczanach i Moście Karola - najbardziej znanym w Europie czeskim zabytku. Będąc w Pradze trzeba też zajrzeć na specjalny spektakl światła i muzyki, jakim jest Fontanna Krizikova. Po Pradze warto pojechać do Brna. To miasto znane jest przede wszystkim z historycznych pałaców i gotyckiej katedry. Najatrakcyjniejszym zabytkiem Brna jest Zamek Spilberk, będący dziś siedzibą Muzeum Bremeńskiego. Atrakcyjne są równiez okolice miasta bogate w jaskinie ze słynną Macochą.

Inne miasta

Po aktywnym spędzeniu czasu w terenie można się udać do miejscowości Cesky Krumlov. To urocze miasteczko zachowało jeszcze gotycką architekturę wąskich przyjemnych uliczek, wiele oryginalnych kamienic, oraz kościoły. Warto zobaczyć też ofertę Centrum Sztuki Egona Schielego i zajrzeć na Festiwal Muzyki Renesansowej. Kolejna miejscowość na liście zwiedzania, to Czeskie Budziejowice z największym powierzchniowo rynkiem w Europie, Hradec Králové z ilością zabytków, która przyprawia o zawrót głowy, Liberec z renesansowym zamkiem i ratuszem, Ołomuniec ze słynną katedrą św. Wacława, klasztorami i Zamkiem Ołomunieckim, następnie 900-letnie Pardubice z kolejnym zamkiem i kościołami, a na koniec Pilzno, gdzie można zakosztować prawdziwego czeskiego piwa i zwiedzić miejski browar.

Zamki i pałace

Będąc w Czechach nie można pominąć wielu z licznych zamków i pałaców, jakie się tu znajdują. Jest to kraj niezwykle bogaty w tego typu obiekty, które przetrwały do dziś niezniszczone w wojennych zawieruchach. Najważniejszy jest oczywiście wspomniany już Zamek Praski, stanowiący dziś nie tylko symbol miasta, ale równiez siedzibę władz. Zamek obejmuje Stary Pałac Królewski, Bazylikę Św. Jerzego, Galerię Narodową, wieżę Daliborkę. Hluboka nad Wełtawą należy do perełek spośród wszystkich czeskich pałaców. Ten neogotycki obiekt jest dostępny przez cały rok. Z kolei Zamek Loket, jeden z najpopularniejszych ma w swoim posiadaniu zbiory porcelany, a w zamkowych lochach na zwiedzających czeka nowo otwarta wystawa narzędzi tortur. Porcelanę można również podziwiać w innym pałacu Klasterec nad Ohri. Znajdują się tam kolekcje z Japonii i Chin.

Inne ciekawe miejsca

Najstarszym i najważniejszym zamkiem jest Krivoklat, mający już około 900 lat. Można w nim oglądać odrestaurowane sale pełne pamiątek historycznych. Z kolei w Zamku Zbiroh w każdy poniedziałek na gości czeka średniowieczna uczta  oraz kuglarze, muzycy i tancerze. Można również spróbować oryginalnych średniowiecznych potraw. W Zamku Melnik można zanocować oraz napić się lokalnego wina, a zwiedzanie niezwykle bogatych wnętrz oferuje prawie 800-letni Zamek Cesky Sternberg. Poza wymienionymi w czechach można znaleźć jeszcze wiele innych tego typu obiektów, przeznaczonych do zwiedzania, albo przystosowanych do pracy jako hotele. Innymi ciekawymi miejscami są Kutna Hora – miasteczko powstałe w miejscu dawnej kopalni srebra, którego założenie datuje się na XIII wiek, Kromierzyż ze słynną XIII-wieczną rezydencją arcybiskupią czy też najstarsze czeskie miasto Litomyśl.

Spotkania z naturą

Czeski Raj i Czeska Szwajcaria, to dwa określenia ważne dla turystów. Czeski Raj zawiera się w trójkącie wyznaczonym przez miejscowości: Jicin, Turnov i Mnichovo Hradiste. Turnow stanowi bazę wypadową, z której można urządzać wycieczki krajoznawcze do róznych zamków oraz do słynnych czeskich skalnych miasteczek. Samo miasteczko jest też turystyczną ciekawostką. Poruszanie się w tym obszarze najkorzystniejsze jest na rowerze. Ważne w obszarze są zamki Valdštejn, Hrubá Skála, Kost, Hrubý Rohozec oraz znane miasteczko baśniowego Rumcajsa Jicin. Czeska Szwajcaria, to park narodowy znany przede wszystkim ze skalnych miast. Okolice wsi Mezni Louka i Jetrichovice uznawane są za najpiękniejsze w całym kompleksie. Warto tu odwiedzić wąwóz rzeki Kamenice, Tiske steny, stołową górę Dieinsky Sneżnik, miasteczka Mezni Louka-Jetrichovice, Sloup v Czechach.Czechy - miasta

Beroun Brno Czeskie Budziejowice Czeski Krumlow Holaszowice Hradec Kralove Karlowe Wary Kutna Hora
Liberec Ołomuniec Ostrawa Pardubice Pilzno Praga Telc Trebic


Czechy - co warto wiedziećCzechy - Czechy święta Czechy święta
W Republice Czeskiej większość świąt państwowych jest ...
Czechy - Ciekawostki o Czechach Ciekawostki o Czechach
Dzielny Wojak Szwejk – fikcyjna filmowa postać i nieoficjalny symbol narodowy ...
Czechy - Pamiątki z Czech Pamiątki z Czech
W Czechach tak jak i w innych krajach na świecie popularnością cieszą ...
Czechy - Kuchnia czeska Kuchnia czeska
Kuchnia czeska oczywiście kojarzy się nam z knedlikami , ale to nie wszystko. Za ...
Czechy - Stereotypy o Czechach Stereotypy o Czechach
Czesi są nam dość bliscy, bo przecież po otwarciu granic nie ma ...
Czechy - Piwa czeskie Piwa czeskie
W Czechach istnieje możliwość spróbowania kilku rodzajów ...
Czechy - Praska poczta pneumatyczna Praska poczta pneumatyczna
W dobie rozwiniętej technologii komputerowej transport przesyłek w systemie poczty ...
Czechy - Czechy mapa Czechy mapa
Czechy - Przepisy drogowe w Czechach Przepisy drogowe w Czechach
Czechy najłatwiej jest zwiedzać samochodem. Jakość dróg jest nieco lepsza od Polskich, a ...
Czechy - Parkowanie w Czechach Parkowanie w Czechach
W Czechach parkowanie jest płatne, a opłatę najlepiej uiścić w ...
Czechy - Taksówki w Czechach Taksówki w Czechach
Podróżując po Czechach warto skorzystać z usług taksówek. Ten ...
Czechy - Parki Narodowe w Czechach Parki Narodowe w Czechach
Parki Narodowe w Czechach zajmują prawie 2 proc. powierzchni kraju. Obecnie na terytorium ...
Czechy - Muzeum cukru Muzeum cukru
Muzeum cukru, gorzelni, uprawy buraków cukrowych to kompleks muzeum w Republice Czeskiej. ...
Czechy - Czeski Raj Czeski Raj
Czeski Raj jest turystycznym regionem rozciągającym się w północnej ...
Czechy - Narkotyki w Czechach Narkotyki w Czechach
Narkotyki od dziesięcioleci budziły liczne kontrowersje co do ich legalnosci w ...
Czechy - Najciekawsze regiony Czech Najciekawsze regiony Czech
Czechy ze względu na swe położenie (centrum Europy) stanowią atrakcję ...
Czechy - Język czeski Język czeski
Język czeski to język z grupy słowiańskich. Używany przez ...
Czechy - Historia Czech Historia Czech
Państwa plemienne na terenie obecnych Czech istniały już w VII w. (m.in. ...

Co warto zobaczyć w Czechach - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies