Stereotypy o Czechach


Strona główna -> Czechy -> Stereotypy o Czechach
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Czesi są nam dość bliscy, bo przecież po otwarciu granic nie ma przeszkód, aby wpaść do nich na zimowe ferie i pojeździć na nartach. Tuż za granicą można też dostać niedrogie, ale zacne piwo, sprzedawane zresztą za złotówki przez sympatyczne Czeszki w małych sklepikach. Nie ma też większego problemu z porozumiewaniem się, bo chociaż czeski język różni się od słowackiego, całkiem już dla nas zrozumiałego, to jeszcze z czasów jedności narodów pomieszanie języków sprawiło, że można się tam dogadać. Pomimo tych korzyści nasze stereotypy dotyczące Czechów nie są zbyt pochlebne. Wynika to zapewne z animozji o historycznym podłożu.


Czeska hospoda jest miejscem w którym mieszkańcy spędzają sporo czasu przy ulubionym piwie i muzyce

Miłośnicy piwa

Chociaż piwo nie kojarzy się może najbardziej z Czechami, a raczej z narodem Niemieckim to faktem pozostaje, że Czechów ogólnie mamy za miłośników tego napoju. Stąd też pochodzą najlepsze w Europie i najbardziej znane gatunki, a i spożycie piwa w tym kraju jest jak dotąd największe na kontynencie. Czesi dobre piwo produkują i kochają je pić, nie tylko w domu z butelek, ale też w tamtejszych hospodach. Miłośnicy czeskich komedii dobrze znają te lokale, z ich charakterystycznym przydymionym klimatem, gwarem przy kuflach i obowiązkowymi przegryzkami. Piwo to równiez wielkie brzuchy i lenistwo, a także swoboda w zachowaniu, dlatego ten naród kojarzy się nam ze śmiechem i dobrą zabawą.

Cwaniactwo, kiedy trzeba

O Czechach popularnie mówi się, że są tacy „jak ich Pan Bóg stworzył”, czyli nie posiadają zbyt wiele inwencji i raczej mało w nich inicjatywy. Popularne powiedzenie mówi, że jak się Czecha popchnie w inne miejsce, to stanie w nim nie pytając, dlaczego. W rzeczywistości są to ludzie spokojni, nie przejawiający nadmiaru energii, ale inteligentni, zachowujący tzw. „koncept” na stosowną chwilę. W sytuacjach, które uważają za ważne dla nich i mogące przynieść wydatne korzyści, potrafią wykazać się niezwykłym cwaniactwem, i zmyślnością. W tym ujęciu Czesi są inicjatywni i cwani jedynie w egoistycznym ujęciu. Są też bardzo zdolni i potrafią wszystko, jeśli w grę wchodzi ich własne dobro.

Zdeklarowany ateizm

Jako kraj typowo postkomunistyczny, pozostający długo pod wpływem tego ustroju Czesi uważani są za najbardziej ateistyczny kraj Europy. Podstawowym zarzutem, jaki się im stawia, jest marnotrawstwo świątyń. Kościoły w Czechach są naprawdę piękne, a niewielu wiernych przychodzi na niedzielne msze. Czechom z tym jednak dobrze, a ponieważ wiara jest kwestią wyboru, trudno im to poczytać za zarzut. Jednak, chociaż powszechnie uważa się ich za bezbożników i niewierzących w nic, poza samym sobą, ma to wytłumaczenie w czeskiej historii, związanej z Janem Husem i bitwą pod Białą Górą. Czesi byli pierwotnie luteranami, zmuszenie ich do wyrzeczenia się swojej religii zaowocowało stanem obecnym.

Domatorstwo, spokój i dobroduszność

Typowym przykładem Czecha jest człowiek spędzający większość czasu w domu z rodziną, a jeśli jest to osoba samotna, urządza sobie swój własny kącik, często oddając jakiemuś hobby. Zwykle są to spokojne zajęcia, niewymagające nadmiaru energii, jak uprawiane z pasją kolekcjonerstwo czy łowienie ryb. Poza tym przedstawiciele tego narodu najlepiej czują się we własnym kraju. Rzadko można zobaczyć Czecha za granicą. Nie wyjeżdża on ani do pracy, natomiast bardzo lubi zwiedzać, dlatego można go spotkać niemalże wszędzie. Zadowala się tym, co ma w obrębie własnego terytorium, czyli górami i rzekami. Nie wtyka też przysłowiowego nosa w cudze sprawy, odcinając się od polityki innych krajów.

Pogoda ducha i rubaszność

Czesi są narodem „dużych dzieci”. Ich mentalność doskonale uosabia wojak Szwejk, lekko zagubiony w realnym świecie, ale dobroduszny i chętny do pomocy każdemu, bez względu na intencje. Czesi są spokojni, lekko flegmatyczni i nieingerujący w sprawy innych, ale w sytuacji trudnej zawsze wyciągają rękę. Są kulturalni, są mili dla nieznanych osób, weseli. Jeśli zjedna się ich sympatię, potrafią być bez reszty przyjacielscy. Zawsze można na nich wtedy polegać.

Tchórzostwo?

Zarzucenie komuś tchórzostwa jest to posunięcie ekstremalne i ostateczne, a Czechom Polacy tchórzostwo zarzucają. Za podstawę tego twierdzenia uważa się rózne polityczne decyzje, które sprawiły, ze Czechy nie przystępowały do walki, kiedy uważano,. Ze powinny. W rzeczywistości nie jest to naród o mentalności Polaków, którzy rzucają się w wir akcji i protestu zawsze, kiedy nadarzy się okazja. Czesi jako naród bardziej rozważny unikają sytuacji samobójczych. Wystarczy zapoznać się z ich historią, aby stwierdzić, że ze stereotypu tchórza niewiele zostaje. Świadczy o tym wielkość państwa w średniowieczu, oraz wiele innych znamiennych dla czeskiej historii momentów.Czechy - miasta

Beroun Brno Czeskie Budziejowice Czeski Krumlow Holaszowice Hradec Kralove Karlowe Wary Kutna Hora
Liberec Ołomuniec Ostrawa Pardubice Pilzno Praga Telc Trebic


Czechy - co warto wiedziećCzechy - Czechy święta Czechy święta
W Republice Czeskiej większość świąt państwowych jest ...
Czechy - Ciekawostki o Czechach Ciekawostki o Czechach
Dzielny Wojak Szwejk – fikcyjna filmowa postać i nieoficjalny symbol narodowy ...
Czechy - Pamiątki z Czech Pamiątki z Czech
W Czechach tak jak i w innych krajach na świecie popularnością cieszą ...
Czechy - Kuchnia czeska Kuchnia czeska
Kuchnia czeska oczywiście kojarzy się nam z knedlikami , ale to nie wszystko. Za ...
Czechy - Co warto zobaczyć w Czechach Co warto zobaczyć w Czechach
Czechy to nasz sympatyczny południowy sąsiad, którego chętnie odwiedzamy ...
Czechy - Piwa czeskie Piwa czeskie
W Czechach istnieje możliwość spróbowania kilku rodzajów ...
Czechy - Praska poczta pneumatyczna Praska poczta pneumatyczna
W dobie rozwiniętej technologii komputerowej transport przesyłek w systemie poczty ...
Czechy - Czechy mapa Czechy mapa
Czechy - Przepisy drogowe w Czechach Przepisy drogowe w Czechach
Czechy najłatwiej jest zwiedzać samochodem. Jakość dróg jest nieco lepsza od Polskich, a ...
Czechy - Parkowanie w Czechach Parkowanie w Czechach
W Czechach parkowanie jest płatne, a opłatę najlepiej uiścić w ...
Czechy - Taksówki w Czechach Taksówki w Czechach
Podróżując po Czechach warto skorzystać z usług taksówek. Ten ...
Czechy - Parki Narodowe w Czechach Parki Narodowe w Czechach
Parki Narodowe w Czechach zajmują prawie 2 proc. powierzchni kraju. Obecnie na terytorium ...
Czechy - Muzeum cukru Muzeum cukru
Muzeum cukru, gorzelni, uprawy buraków cukrowych to kompleks muzeum w Republice Czeskiej. ...
Czechy - Czeski Raj Czeski Raj
Czeski Raj jest turystycznym regionem rozciągającym się w północnej ...
Czechy - Narkotyki w Czechach Narkotyki w Czechach
Narkotyki od dziesięcioleci budziły liczne kontrowersje co do ich legalnosci w ...
Czechy - Najciekawsze regiony Czech Najciekawsze regiony Czech
Czechy ze względu na swe położenie (centrum Europy) stanowią atrakcję ...
Czechy - Język czeski Język czeski
Język czeski to język z grupy słowiańskich. Używany przez ...
Czechy - Historia Czech Historia Czech
Państwa plemienne na terenie obecnych Czech istniały już w VII w. (m.in. ...

Stereotypy o Czechach - komentarze:


Stereotypy o Czechach komentarz Anonim
2014-04-29 16:04:05
Świat bez wiary to świat bez sensu istnienia. Mieszkam w Czeskiej Republice od 2 lat ponieważ moja małżonka jest Czeszką, która zafascynowana jest polską tradycją i kulturą. Moja żona należy do mniejszości czeskiej i jest osobą wierzącą. Jak sama mówi ?... w Czeskiej Republice tradycja umiera, ludzie wierzą tylko w co to widzą a miłość do pieniędzy i rzeczy materialnych jest bardziej priorytetowa niż człowiek ...?. Te cechy często towarzyszą ateistą. Żyjąc w Czechach od dwóch lat zauważyłem, że jest to naród, który potrafi pięknie wszystko zamiatać pod dywan, gó....no ubrać w piekny garnitur tak aby nie rzucalo się w oczy a gdy już nie ma rady i widać je jak na dłoni wtedy próbują wszystkim wmówić, że to nie jest ich gów...o. Przykład: Kiedy to czeska telewizja na jednym ze swoich kanałów mówiła - alkohol zabił kilkadziesiąt osób, z drugiej strony na drugim kanale czeskiej telewizji jeden z czeskich polityków mówił, że w Czeskiej Republice nie było jeszcze przypadku zatrucia pokarmowego poprzez żywność. Jednym słowem serial pt. Arabela ? pierścień przekręcamy i wszystko jest Gitara! Okej Czesi nie byli i nie są narodem agresywnym ale są narodem, który ma problem z własną mentalnością. To naród, który wszystko kopiuje siedząc przy tym Niemcą w d...pie, którzy kupili ten kraj ekonomicznie. Wolałbym być latającym czerownoskórym dzieckiem, które wierzy w drewnianą miotłę ale nie robi nikomu krzywdy niż żyjącą istotą bez wiary bez boga (w jakiej postaci by niebył).


Stereotypy o Czechach - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies