W
Czechach tak jak i w innych krajach na świecie popularnością cieszą się
pamiątki, które kojarzą się nam z miejscem urlopowego pobytu. W każdym większym mieście czeskim znajdują się sklepy z pamiątkami, w których można kupić wszelkiego rodzaju bibeloty. Na uwagę zasługują kryształy produkowane w
Czechach, które można kupić za niewielkie pieniądze. Poza nimi również kamienie szlachetne, takie jak: rubiny, granaty czy bursztyny.
Będąc w Czechach warto zakupić uwielbianą przez Polaków czekoladę studencką, okrągłe andruty (Karlovarske oplatky) oraz wafelki Zlate oplatky. Z innych produktów żywnościowych nie wolno zapomnieć o serze pleśniowym hermelinie występującym w trzech odmianach: naturalnym, z zielonym pieprzem i papryką. Ciekawostką są knedliki czeskie w proszku przyrządzone ze smażonego sera albo gotowych utopenców.
Degustatorzy mocniejszych trunków powinni zaopatrzyć się w bardzo popularne w Czechach alkohole – likier ziołowy Beherovka, śliwowica czy słynny Absynt, którego produkcja jest zakazana w większości krajów świata. Najszlachetniejszym Absyntem, otrzymywanym w naturalnych procesach są: Absinth Bairnsfather i Absinth Realisty (do butelki ma dodane trzy gałązki różnego rodzaju ziół).
Z win wytwarzanych w Czechach, a szczególnie na Morawach poleca się: białe (Ryzlink vlassky, Neuburske, Muskat moravsky, Palava i inne) i czerwone (Frankovka, Andre, Modry Portugal, Rulandske modre i inne). Trzeba dodać, że Czesi są producentami jednego z najlepszych na świecie rodzajów piwa typu pilzner, dlatego pamiątka w postaci piwa będzie satysfakcjonującym wyborem. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się też różnego rodzaju dodatki browarnicze, a szczególnie unikalne kufle do piwa.
Doskonałymi pamiątkami z Czech są wyroby ceramiczne zdobione motywami ludowymi: drewniane zabawki, sztućce i naczynia. Duży asortyment rękodzieła tego typu można znaleźć w czasie festiwali i festynów. Przedmiotami godnymi uwagi turystów będą też zdobione szkła (obecnie wytwarzane na terenie Szumawy oraz przedgórzu Gór Orlickich i Śląska), tkane koronki, wyroby hafciarskie, zdobione jajka (pisanki należą do czeskiej tradycji ludowej, a cechuje je bogactwo kolorów i ornamentów geometrycznych) czy figurki wykonane z łupin otaczających kukurydzianą kolbę.
W sklepach z antykami można znaleźć różnego rodzaju przedmioty zabytkowe, które niestety nie mogą być legalnie wywiezione z kraju. Ich pochodzenie i rocznik drobiazgowo sprawdzają celnicy.
Dobrą pamiątką z Czech będzie również album fotograficzny o tym kraju, płyty z muzyką czeską (np. muzyka jednego z najwybitniejszych kompozytorów opery Bedrich’a Smetany, czy muzyka rozrywkowa w wykonaniu Heleny Vondrackovej i Karel’a Gott’a) lub klasyka literacka w oryginalnym języku (np.: „Przygody dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška, czy „Pociągi pod specjalnym nadzorem” Bohumila Hrabala).